HP OMEN 16-AP0143AX (C29Y1PA) GeForce RTX™ 5070 AMD Ryzen™ 9 Laptop (Shadow Black)
Get Up to 6,000 GCash rebate
When you Buy a HP Participating Laptop Models
Promo Period : May 1 - July 31, 2026
Click here for Full Mechanics :
₱119,990.00 ₱115,990.00 SAVE ₱4,000.00
Shipping calculated at checkout.
Product ID: 9856838664490
Description
SPECIFICATION
Operating System
Windows 11 Home
Processor
AMD Ryzen™ 9-8940HX
Graphics
GeForce RTX™ 5070
Display
16" Full-HD 240Hz
Memory
32GB (2DM) 5200MHz DDR5
Storage
1TB M.2 PCIe NVMe SSD
Microsoft Office
MS Office Home & Student 2024 + MS Office 365 Basic
Touchscreen
No
Screen-to-Body Ratio
87.49% (without speakers)
Color Gamut
100% sRGB
Brightness
500 nits
Flicker-Free
Yes
Dimensions (W x D x H)
Front: 35.75 x 26.9 x 2.37 cm
Rear: 35.75 x 26.9 x 2.84 cm
Weight
2.44 kg
Cloud Service
25 GB Dropbox (12-month subscription)
Battery Type
4-cell, 70 Wh Li-ion polymer
Battery Recharge Time
Fast charge: ~50% in 30 minutes
Wireless
MediaTek Wi-Fi 6E MT7922 (2x2) and Bluetooth® 5.3
Network Interface
Integrated 10/100/1000 GbE LAN
Product Color
Shadow black, black chrome logo
Keyboard
Full-size, 4-zone RGB backlit, numeric keypad, 26-Key Rollover Anti-Ghosting
Camera
HP True Vision 1080p FHD camera with temporal noise reduction and dual array digital microphones
Audio
DTS:X® Ultra, Dual speakers, HP Audio Boost, HyperX
Pointing Device
HP Imagepad
Expansion Slots
2 M.2 (SSD)
Ports
- 1x USB Type-A (10Gbps)
- 2x USB Type-A (5Gbps)
- 1x USB Type-C® (10Gbps, USB PD 3.0, DisplayPort™ 1.4, HP Sleep and Charge)
- 1x HDMI 2.1
- 1x Headphone/mic combo
- 1x RJ-45
- 1x AC smart pin
Power Supply Type
230 W AC power adapter
Security Management
Camera privacy shutter, Firmware TPM
Input Devices
IR thermal sensor
Sustainable Impact
Ocean-bound plastic in bezel; recycled plastic in keycaps and scissors
Latest Promos
HP Laptop Promotion
MSI Back Back to School - The Hunt for Power
Dell Back to School Pluxee rewards Promo 2026
Level up your learning with Dell and unlock more possibilities this school season!
Promo runs from May 11 to June 30, 2026.
Acer Back to School, Bag of Deals Promo 2026
Thinking of upgrading this school year? Your target laptop might already be on the list
Laptop Back to School.
Laptop Best Deals.
Lenovo Back to School 2026
Back to School just got better! Upgrade to a Lenovo device and get up to Php5,000 in Grab vouchers—perfect for school runs, study breaks, and daily essentials. Smart choice for students and parents!
HP Printer Bundle Promo
Amazing Laptop Deals 10% OFF
Snag 10% OFF on select laptops and unleash power built for gaming, creating, and entertainment.
Visit any PC Express branch to avail of these promos.
Latest Tech News
GauGAN Technology Powers NVIDIA Canvas for Instant Landscape Creation
Elden Ring on ROG Ally: Optimal Settings for Shadow of the Erdtree
GDDR7: Micron's Latest Memory Innovation Targets 30% FPS Boost in Games