HP 14-EP1144TU (C4FW3PA) Intel® Core™ 5 Laptop (Natural Silver)
HP 14-EP1144TU (C4FW3PA) NATURAL SILVER INTEL CORE 5 120U/16GB DDR4 3200MHZ(2X8GB)/512GB M.2 NVME PCIE SSD/INTEL GRAPHICS/14" FHD/WINDOWS 11 HOME SL 64BIT/MS OFFICE HOME & STUDENT 2024 + MS OFFICE 365/WEBCAM/WIFI/BT/AUDIO PORT/USB PORT/USB TYPE-C/HDMI/LAPTOP
Get Up to 1,500 GCash rebate
When you Buy a HP Participating Laptop Models
Promo Period : May 1 - July 31, 2026
Click here for Full Mechanics :
₱47,990.00 ₱46,990.00 SAVE ₱1,000.00
Shipping calculated at checkout.
Product ID: 9858947383594
Description
SPECIFICATION
Operating System
Windows 11 Home
Processor
Intel® Core™ 5-120U
Graphics
Intel® Graphics
Display
14” Full-HD
Memory
16GB (2x 8GB) 3200MHz DDR4
Storage
512GB M.2 PCIe NVMe SSD
Microsoft Office
MS Office Home & Student 2024 + MS Office 365
Touchscreen
No
Screen-to-Body Ratio
84.01%
Color Gamut
62.5% sRGB
Brightness
250 nits
Flicker-Free
Yes
Dimensions (W × D × H)
32.37 × 21.5 × 1.79 cm (front); 32.37 × 21.5 × 3.25 cm (rear)
Weight
1.4 kg
Cloud Service
25 GB Dropbox (12 months)
Battery Type
3-cell, 41 Wh Li-ion polymer
Battery Life
Up to 7 hours 30 minutes
Battery Recharge Time
~50% in 45 minutes (fast charge)
Wireless
Realtek Wi-Fi 6 (2×2) and Bluetooth® 5.4 (Modern Standby)
Product Color
Natural silver
Keyboard
Full-size, soft grey keyboard
Camera
HP True Vision 720p HD with TNR, dual array digital microphones
Audio
Dual speakers
Pointing Device
HP Imagepad
Ports
Power Supply
45 W AC power adapter
Security
Mic mute key, camera privacy shutter, TPM (Firmware)
Sustainability
Ocean-bound plastic in keyboard frame, base, sideband; recycled plastic in keycaps & scissors
Latest Promos
HP Laptop Promotion
MSI Back Back to School - The Hunt for Power
Dell Back to School Pluxee rewards Promo 2026
Level up your learning with Dell and unlock more possibilities this school season!
Promo runs from May 11 to June 30, 2026.
Acer Back to School, Bag of Deals Promo 2026
Thinking of upgrading this school year? Your target laptop might already be on the list
Laptop Back to School.
Laptop Best Deals.
Lenovo Back to School 2026
Back to School just got better! Upgrade to a Lenovo device and get up to Php5,000 in Grab vouchers—perfect for school runs, study breaks, and daily essentials. Smart choice for students and parents!
HP Printer Bundle Promo
Amazing Laptop Deals 10% OFF
Snag 10% OFF on select laptops and unleash power built for gaming, creating, and entertainment.
Visit any PC Express branch to avail of these promos.
Latest Tech News
GauGAN Technology Powers NVIDIA Canvas for Instant Landscape Creation
Elden Ring on ROG Ally: Optimal Settings for Shadow of the Erdtree
GDDR7: Micron's Latest Memory Innovation Targets 30% FPS Boost in Games