ACER Aspire Lite 14 AL14-42P-R8ST (NX.DL7SP.001) AMD Ryzen™ 3 Laptop (Nude Pink)
ACER-ASPIRE LITE 14 AL14-42P-R8ST (NX.DL7SP.001) NUDE PINK AMD RYZEN 3 5300U 8GB DDR4 3200MHZ 512GB M.2 NVME PCIE SSD AMD RADEON GRAPHICS 14" WUXGA IPS WINDOWS 11 HOME SL 64BIT MS OFFICE HOME & STUDENT 2024 WEBCAM WIFI BT AUDIO PORT/USB PORT USB TYPE-C HDMI
Get Up to 2,000 eGift Voucher
When you Buy an Acer Participating Laptop
Promo Period : May 8 - July 19, 2026
Click here for Full Mechanics :
₱30,999.00 ₱29,999.00 SAVE ₱1,000.00
Shipping calculated at checkout.
Product ID: 10026028335402
Description
SPECIFICATION
Operating System
Windows 11 Home
Processor
AMD Ryzen™ 3-5300U
Graphics
AMD Radeon™ Graphics
Display
14" WUXGA IPS
Memory
8GB 3200MHz DDR4
Storage
512GB M.2 PCIe NVMe SSD
Microsoft Office
MS Office Home & Student 2024
Keyboard
Chiclet Keyboard
Ports
1× USB 3.2 Gen 1, 2× USB Type-C (DC-In, Charge, Data, Display), HDMI® 1.4 with HDCP
Wireless
Wi-Fi 6 + Bluetooth® 5.2
Webcam
FHD Camera
Speakers
Two built-in stereo speakers
Battery
58Wh
Latest Promos
HP Laptop Promotion
MSI Back Back to School - The Hunt for Power
Dell Back to School Pluxee rewards Promo 2026
Level up your learning with Dell and unlock more possibilities this school season!
Promo runs from May 11 to June 30, 2026.
Acer Back to School, Bag of Deals Promo 2026
Thinking of upgrading this school year? Your target laptop might already be on the list
Laptop Back to School.
Laptop Best Deals.
Lenovo Back to School 2026
Back to School just got better! Upgrade to a Lenovo device and get up to Php5,000 in Grab vouchers—perfect for school runs, study breaks, and daily essentials. Smart choice for students and parents!
HP Printer Bundle Promo
Amazing Laptop Deals 10% OFF
Snag 10% OFF on select laptops and unleash power built for gaming, creating, and entertainment.
Visit any PC Express branch to avail of these promos.
Latest Tech News
GauGAN Technology Powers NVIDIA Canvas for Instant Landscape Creation
Elden Ring on ROG Ally: Optimal Settings for Shadow of the Erdtree
GDDR7: Micron's Latest Memory Innovation Targets 30% FPS Boost in Games