ACER Aspire Lite 14 AL14-32P-34RE Intel® Core™ 3 Laptop (Natural Titanium)
No Credit Card? Make it happen with
Shoppingmall by Home Credit
Get Up to 2,000 eGift Voucher
When you Buy an Acer Participating Laptop
Promo Period : May 8 - July 19, 2026
Click here for Full Mechanics :
₱31,999.00 ₱30,999.00 SAVE ₱1,000.00
Shipping calculated at checkout.
Product ID: 9832580710698
Description
SPECIFICATION
Operating System
Windows 11 Home
Processor
Intel® Core™ 3-N355
Graphics
Intel® UHD Graphics
Display
14” WUXGA IPS
Memory
8GB 4800MHz DDR5
Storage
512GB M.2 PCIe NVMe SSD
Microsoft Office
MS Office Home and Student 2024
Audio
HD Audio, Built-in Speakers
Webcam & Mic
Built-in Webcam and Microphone
Wireless Connectivity
Wi-Fi 6 (802.11a/b/g/n/ac/ax)
Ports
2× USB Type-C, 1× USB Type-A, 1× HDMI, 1× microSD
Battery
2-cell Li-ion, 45.6 Wh
Power Adapter
3-pin 36W AC Adapter
Battery Chemistry
Lithium Ion (Li-Ion)
Latest Promos
HP Laptop Promotion
MSI Back Back to School - The Hunt for Power
Dell Back to School Pluxee rewards Promo 2026
Level up your learning with Dell and unlock more possibilities this school season!
Promo runs from May 11 to June 30, 2026.
Acer Back to School, Bag of Deals Promo 2026
Thinking of upgrading this school year? Your target laptop might already be on the list
Laptop Back to School.
Laptop Best Deals.
Lenovo Back to School 2026
Back to School just got better! Upgrade to a Lenovo device and get up to Php5,000 in Grab vouchers—perfect for school runs, study breaks, and daily essentials. Smart choice for students and parents!
HP Printer Bundle Promo
Amazing Laptop Deals 10% OFF
Snag 10% OFF on select laptops and unleash power built for gaming, creating, and entertainment.
Visit any PC Express branch to avail of these promos.
Latest Tech News
GauGAN Technology Powers NVIDIA Canvas for Instant Landscape Creation
Elden Ring on ROG Ally: Optimal Settings for Shadow of the Erdtree
GDDR7: Micron's Latest Memory Innovation Targets 30% FPS Boost in Games